en Spausdinti Svetainės struktūra Klauskite
Produktų paieška

Apie Linikodą Įmonių grupė Tiekėjai Kontaktai

Titulinis > Patarimai> Nuo ko pradėti
Produktai
Sprendimai
IT paslaugos
Spaudos paslaugos
Kortelių spauda
Įrangos supirkimas
Įrangos nuoma
Baterijų surinkimas
Patarimai
Nuo ko pradėti
Argox spausdintuvo tvarkyklių diegimas
Argox spausdintuvo tvarkyklių diegimas
Argox spausdintuvo tvarkyklių diegimas
Datamax-Oneil spausdintuvų pritaikymas
Argox OS214, X2000 spausdintuvai – bilietų spausdinimui
Argox OS203 – kavinėms, greito maitinimo įstaigoms.
Argox AS8000CL - spaudos platinimo vietoms
Argox OS, A, R, X spausdintuvai – įspėjamiesiems ženklams spausdinti.
Datamax-O'Neil nešiojami spausdintuvai - vandens suvartojimo apskaitai
Datamax-O'Neil nešiojami spausdintuvai - bilietų pardavimui
Evolis ID kortelės
Evolis - studento pažymėjimas
Evolis - parėjimo kontrolės kortelės
Evolis - transporto elektroninis bilietas
Evolis - lojalumo kortelės
Dėvėta įranga
Naujienos
Naujienų archyvas
Akcijos
Parodos ir Seminarai
Sėkmingi Projektai
Siūlome darbą
Patarimai
Nuo ko pradėti

Kas tai yra brūkšninis kodas?

Brūkšninis kodas — tai įvairaus pločio nevienodu atstumu išdėstytų lygiagrečių brūkšnelių seka, žyminti kodą. Spausdinamas ant įvairių gaminių bei jų etikečių. Juo naudojantis informacija apie gaminį greitai ir patikimai įvedama į kompiuterizuotą sistemą.

Prekių numeravimo brūkšniniais kodais nauda.

EAN prekių numeravimo sistema skirta automatizuoti atsiskaitymą ir apskaitą mažmeninėje prekyboje. Sakoma, kad ši sistema mažmeninėje prekyboje padarė ne mažesnį perversmą negu savitarna. Pagerėjo pirkėjų aptarnavimas, pagreitėjo atsiskaitymas, sumažėjo klaidų, palengvėjo kasininko darbas. Lengvesnis ir prekybos proceso valdymas, nes bet kuriuo metu iš parduotuvės kompiuterinės sistemos galima gauti visą informaciją apie kiekvieno pavadinimo prekę. Paprastesnės prekių ekspedijavimo ir pajamavimo procedūros. Parduotuvėje, kurioje naudojama prekių numeravimo sistema, pirkėjas garantuotas, kad kasininkas neapsirinka (netyčia ar tyčia) vertindamas jo pirkinį, tokioje parduotuvėje dauguma prekių (ne mažiau kaip 85% ) turi būti žymimos brūkšniniais kodais, todėl prekybininkai reikalauja, kad gamintojai prekes žymėtų gamybos metu.

Tuos pačius numerius galima naudoti ir gamybos valdymo sistemoje, sudarant sandėrius, vykdant įvairias logistines operacijas. Palengvėjo prekių paklausos tyrimas, bei prekybininkų darbo efektyvumo nustatymas.

Kaip registruoti savo prekes?

Įmonė, norinti numeruoti savo prekes turi įstoti į EAN Lietuva Asociaciją , kuri jungia Lietuvos gamybos, prekybos ir paslaugų įmones, naudojančias tarptautinės organizacijos EAN International (EAN — European Article Numbering — Europos prekių numeravimas) prekių ir paslaugų numeravimo sistemas ir brūkšninį kodavimą. Ši tarptautinė numeravimo sistema pradėta naudoti 1973 m. JAV ir Kanadoje, o nuo 1977 m. Europoje ir kituose žemynuose. Dabar ji taikoma 90 pasaulio valstybių, o nuo 1994 m. ir Lietuvoje, kai prie Lietuvos Prekybos, pramonės ir amatų rūmų įsteigta asociacija EAN Lietuva buvo priimta į EAN International. Šiuo metu asociacijoje daugiau kaip 1000 šalies įmonių, ir šis skaičius pastoviai didėja.

Vadovaujantis nustatytomis taisyklėmis įmonė gali būti garantuota, kad lietuviškos prekės su EAN numeriais bus vienareikšmiškai identifikuojamos, bet kurioje pasaulio šalies parduotuvėje.

Prekes registruojant (pateikiant registravimo dokumentus su svarbiausių prekių charakteristikų deklaravimu), galima pateikti ir pasiūlymus, kokia tvarka reikėtų sudaryti 5 skaitmenų prekių numerius, kad juos galima būtų naudoti ir įmonėje. Pavyzdžiui, jei įmonėje gamybos valdymo sistema jau kompiuterizuota, tai naudojamus prekių kodus galima įtraukti į Asociacijos suteikiamą tai prekei EAN numerį.

Prekių numeriai ant gaminio žymimi skaitmenimis ir juos atitinkančiu brūkšniniu kodu, kuriame kiekvienas skaitmuo žymimas dviem skirtingo pločio brūkšniais ir dviem tarpais. Visa informacija (pavadinimas, gamintojas, kaina), reikalinga prekiniam čekiui atspausdinti, gaunama pagal šiuos prekių numerius iš elektroninio kasos aparato, kompiuterinio terminalo ar serverio atminties.

Kiti numeravimo variantai:

1. Prekes galima numeruoti ne tik tarptautiniais prekių numeriais, bet ir prekybos įmonių vidaus numeriais bei specialiais numeriais, kuriais žymimos neturinčios pastovaus svorio prekės. Kaip naudoti šiuos numerius nusprendžia Nacionalinė kodavimo organizacija arba susitaria gamintojas ir prekybininkas. Tokiu būdu koduojamos prekės, sveriamos elektroninėmis svarstyklėmis su etikečių ir brūkšninių kodų spausdinimo įrenginiu. Etiketės iš karto pritvirtinamos prie pasvertų prekių.

2. Pagal EAN sistemą galima koduoti prekių siuntas, taigi galima automatizuoti prekių sandėliavimo ir ekspedijavimo operacijas.

3. EAN transportavimo etiketė sudaroma naudojant specialiai sukurtą paskirties identifikatorių sistemą, pagal kurią nustatoma kokia informacija po jų yra pateikiama. Transportavimo etiketėje brūkšniniu kodu koduojama informacija apie siunčiamas prekes, siuntėją ir t.t. Ši informacija labai greitai ir tiksliai įvedama į kompiuterį, ir tada galima greitai ruošti įvairius komercinius dokumentus.

4. Naudojant minėtas EAN sistemas, tarptautinio standarto UN/EDIFACT taisykles, sukurtas EANCOM įvairių komercinių dokumentų, naudojamų elektroniniams duomenų mainams, rinkinys. Naudojantis šiuo rinkiniu, sujungus kompiuterius ryšių kanalais, įvairios komercinės operacijos vykdomos daug operatyviau ir tiksliau. Tokiu būdu išvengiama įprasto popierinių dokumentų ruošimo, sumažinamas žmogaus dalyvavimas šiame procese.

Brūkšninių kodų spausdinimas

Užsakant pakuotę ar etiketes prekėms, kurioms suteikti EAN prekių numeriai, būtina nustatyti simbolio dydį, spalvas ir vietą. Tai turėtų daryti pakuotę ar etiketę projektuojantis kvalifikuotas specialistas — dizaineris, tačiau nesudėtingus projektus gali daryti ir patys gamintojai. Šiuo atveju rekomenduojama vadovautis šiomis nuorodomis:

1. Simbolio dydis turėtų būti kuo didesnis (atitinkamai pakuotės ar etiketės dydžiui), kad būtų lengviau spausdinti, taigi sumažės spaudos broko tikimybė. Be to, reikia įvertinti poligrafinio proceso, bei medžiagos, ant kurios bus spausdinamas simbolis, technines charakteristikas ir savybes.

2. Brūkšnių ir tarpų spalva parenkama taip, kad simbolį apšvietus raudonu skaitymo spinduliu, vaizdas būtų pakankamai kontrastingas. Tai patikrinti galima žiūrint į simbolio maketą per raudonos spalvos filtrą.

3. Ruošiant etiketę spaudai būtina turėti kokybiškai paruoštą jos dizainą. Jas galima suprojektuoti naudojant specialią kompiuterinę programą ir spausdinimui naudoti specializuotus terminius etikečių spausdintuvus.

4. Nesusipratimų dėl atspausdintų simbolių kokybės nebus , jei užsakovai ir spausdintojai vadovausis Lietuvos standartu LST EN 797-AC: 1998 „Brūkšniniai kodai. Techniniai simbolikų reikalavimai. „EAN/UPC““. Šis standartas paruoštas pagal Europos standartą, todėl jo nuorodomis galima vadovautis ir bendraujant su užsienio firmomis.

Brūkšninių kodų nuskaitymas

Brūkšninių kodų nuskaitymo kokybę ir greitį įtakoja daugelis skirtingų faktorių. Neretai kaltė suverčiama kodų skaitytuvui, nors iš tikrųjų klaida buvo įvelta brūkšninio kodo gamybos metu. Čia keletas rekomendacijų į ką reikėtų atkreipti dėmesį:

1. Simbolis ant prekės turi būti kuo lygesnėje vietoje, reikėtų vengti mažų diametrų ir gilesnių negu 12 mm įdubimų. Jei etiketė su simboliu turi būti užklijuota ant mažo diametro cilindro formos pakuotės, tai šiuo atveju simbolis turėtų būti išdėstomas išilgai jo dedamosios.

2. Jei etiketė su simboliu yra uždengiama plėvele, tai ji turi būti pakankamai skaidri ir prigludusi prie etiketės, kad skaitančio prietaiso šviesos spinduliai nebūtų išsklaidomi .

3. Nuskaitantis spindulys neatsispindės nuo simbolio trapų, jei jis bus atspausdintas ant skaidrios plėvelės. Todėl prieš spausdinant, plėvelės dalis po simboliu turi būti padengta šviesiais dažais.

4. Ant prekės gali būti užneštas tik vienas simbolis. Priešingu atveju gali būti nuskaityti keli numeriai, klaidingai fiksuojantys dar vieną pirkinį.

5. Naudojant prekių žymėjimui atspausdintus specialiu termo spausdintuvu lipdukus (tokius spausdina ir elektroninių svarstyklių spausdintuvai), reikia atsiminti, kad atspaudas ant temperatūrai jautraus popieriaus išlieka kontrastingas ribotą laiko tarpą, be to jis labai jautrus įvairiems pašaliniams poveikiams. Todėl rekomenduojama naudoti terminius spausdintuvus su dažančia juostele.